• AKTUALNOŚCI

      • Dzień drzewa

      • Światowy Dzień Drzewa w naszej szkole

       10 października w ramach obchodów Dnia drzewa uczniowie  I b aktywnie włączyli się do obchodów tego święta.

       Wszystkie prowadzone w tym dniu zajęcia dotyczyły właśnie drzew. Najpierw uczniowie obejrzeli film o znaczeniu drzew w naszym życiu. Utrwalili nazwy drzew i ich owoców. Następnie wykonali plakat pt. ,,Co nam dają drzewa” i wywiesiły w holu korytarza. Potem wykonali prace plastyczne „Jesienne drzewo”, które pięknie ozdobiły klasę . Zwieńczeniem wszystkich działań, było zasadzenie drzewka w otoczeniu naszej szkoły, pod czujnym okiem pana Maćka i pani Agnieszki. Mamy nadzieję, ze to drzewko  upiększy  nasz szkolny teren, ale przede wszystkim przyczyni się do zmniejszenia efektu cieplarnianego. Nasi uczniowie są EKO, bo wiedzą, że sadzenie drzew jest jednym z najbardziej skutecznych i prostych sposobów przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Drzewa odgrywają bardzo znaczącą rolę dla życia na Ziemi. 🌍Jako największe rośliny najskuteczniej produkują tlen w atmosferze. Jeden hektar lasu liściastego może wyprodukować około 700 kg tlenu, co stanowi dobowe zapotrzebowanie na tlen ponad 2500 ludzi! Jedno drzewo wytwarza w ciągu roku tlen, który wystarczy dla 10 osób! Drzewa i lasy to niezbędne narzędzia regulacji klimatu.

       Drzewa to nasze wspólne dobro!!! Zatem sadźmy drzewa!!!

      • SŁOWNIKA  UŻYWAMY SŁÓWKA ŁATWIEJ ZAPAMIĘTAMY- projekt zrealizowany w klasie 4a.

      • Uczniowie klasy 4a wzięli udział w projekcie, aby doskonalić umiejętność korzystania ze słowników oraz kształtować nawyk sięgania do nich. Ich zadaniem była praca z tekstem, który zawierał nowe dla uczniów słownictwo. W celu wykonania ćwiczeń, konieczne było przetłumaczenie tekstu przy użyciu słownika. Uczniowie poradzili sobie bardzo dobrze, współpracowali ze sobą i wyrazili entuzjazm dla pracy ze słownikiem na lekcji języka angielskiego w przyszłości.

       Praca ze słownikiem podczas zajęć była dla uczniów ciekawym doświadczeniem i cenną lekcją. Poniżej znajdują się zdjęcia uczniów.

      • A PIES Z TĄ LEKCJĄ… NA PODSTAWIE LEKTURY R. PISARSKIEGO „O PSIE, KTÓRY JEŹDZIŁ KOLEJĄ”

      • Zwierzęta- temat uwielbiany przez wszystkie dzieci. Koty, myszki, chomiki, koniki no i psy. Każde dziecko chciałoby mieć czworonożnego przyjaciela. Pies był też tematem omawianej w klasie 3b lektury pt. „ O psie, który jeździł koleją”. Uczniowie samodzielnie wykonywali test ze znajomości lektury. Odpowiedzi nanosili na rysunek przedstawiający ilustrację do lektury. Wypełniali metryczkę, układali plan wydarzeń. Mieli również możliwość utworzyć mapę myśli określającą charakter głównego bohatera. Zgodzili się także ze znanym powiedzeniem, które ułożyli z rozsypanki wyrazowej, że: Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Odbyła się gorliwa dyskusja na ten temat.

       Projekt zakończył się wykonaniem przez dzieci własnego pieska z ręcznika i kilku guzików. Mamy więc całą galerię pięknych psiaków, które widoczne są na niżej zamieszczonych zdjęciach.

      • MOJE MIEJSCE NA ZIEMI - DBAJMY O ZIEMIĘ

      • Uczniowie klasy I a ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Integracji Europejskiej w Kostrzynie nad Odrą  wzięli udział w projekcie czytelniczo-przyrodniczym mającym na celu ochronę przyrody.

       Dzieci wysłuchały z audiobooka bajki pt. ”Ziemia” czytanego przez  p. Krystynę Czubówną oraz opowiadania pt. ”Gang  Fajniaków i miasto marzeń” czytanego z nagrania przez p. Annę Pyć.

       Zakładane cele projektu zostały osiągnięte: uczniowie stale byli motywowani do wysiłku poznawczego w zakresie edukacji przyrodniczej, poznali informacje na temat budowy ziemi i jej ochrony ,obserwowali, eksperymentowali, wyciągali wnioski.

       Po zrealizowaniu projektu nabyli pozytywny stosunek do przyrody.

       Podczas zajęć z uczniami wykorzystane zostały różne metody nauczania: eksperyment, dyskusja, burza mózgów.

       Anna Babij, Anna Pyć

      • DLA RODZICÓW- DLACZEGO CZYTAĆ DZIECKU I RAZEM Z DZIECKIEM?

      • Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Istnieje bardzo prosty i skuteczny sposób na inwestowanie w rozwój dziecka, który jest dostępny dla każdego. Tym sposobem jest czytanie dziecku książek już od pierwszych dni życia.

        

       Czytanie książek to sposób na mądry kontakt z dzieckiem i jedna z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, jakie do tej pory wymyślono. A w czasach, w których każda minuta jest na wagę złota, daje bardzo szybkie i dobre efekty przy niewielkim nakładzie pracy. Bowiem według badań wystarczy czytać dziecku 20 minut dziennie, aby mogło ono w pełni kształtować swoją osobowość oraz rozwijać się intelektualnie, emocjonalnie i społecznie.

        

       Oto siedem najważniejszych zalet czytania, wpływających na rozwój osobowości dzieci:

        

       1. Czytanie na głos niemowlęciu stymuluje rozwój jego mózgu.

       2. Czytanie kilkulatkowi rozbudza w nim ciekawość świata i pomaga mu zrozumieć siebie i innych. 

       3. Czytanie stymuluje rozwój mowy i usprawnia pamięć.

       4. Czytanie kształtuje wrażliwość moralną dziecka.

       5. Książki kształtują pozytywny obraz siebie.

       6. Czytanie odpowiada również za budowanie szczególnego rodzaju więzi emocjonalnej pomiędzy rodzicami a dziećmi.

       7. Wspólne głośne czytanie z dzieckiem pomoże mu pokonać wiele problemów wieku dorastania.

        

       Codzienne czytanie dziecku:

        

       • Zapewnia emocjonalny rozwój dziecka

       • Rozwija język, pamięć i wyobraźnię

       • Uczy myślenia, poprawia koncentrację

       • Wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka

       • Poszerza wiedzę ogólną

       • Ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole

       • Uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu

       • Zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów

       • Chroni przed zagrożeniami ze strony kultury masowej

       • Kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie

        

       Umberto Eco powiedział: „kto czyta książki, żyje podwójnie”.

       Jeżeli więc nie chcemy aby nasze dziecko żyło w jednowymiarowym świecie, pozbawionym prawdziwych emocji, zróbmy wszystko, by polubiło literaturę, aby sięgało po książkę w sposób spontaniczny, pozbawiony presji i przymusu. 

        

       Dzięki czytaniu, które może być formą odpoczynku, dzieci wzbogacają swoje wiadomości      z zakresu przyrody, historii, życia ludzi w innych krajach, poznają wiadomości z zakresu techniki i astronomii, mają kontakt z literaturę piękną.

        

       Nawyk i potrzeba lektury muszą powstać w dzieciństwie. Biegłość w czytaniu czyni dziecko zdolnym do dalszego kształcenia. Dzieci mają kłopoty z nauką, gdyż nie potrafią czytać ze zrozumieniem. Stąd też wielkim zadaniem szkoły i domu jest wytworzenie silnej motywacji do czytania, sprawienie, aby czytanie było zajęciem atrakcyjnym, aby książka zaspokajała różnorodne pragnienia i potrzeby dziecka:

       * emocjonalne

       * intelektualne

        

       Co daje wspólne czytanie, a później samodzielne sięganie po książkę:

       1. Wzbogacanie wiedzy. Wybierajmy książki, które są dla dzieci interesujące, takie które wciągną je w świat przedstawiony, wówczas to czego się dowiedzą pozostanie w ich pamięci.

       2. Wzbogacanie słownictwa. Literatura pełna jest synonimów, metafor czy trudnych, specjalistycznych słów. Wielokrotne napotykanie ich w tekście pozwala na łatwe przyswojenie, a w dalszej perspektywie stosowanie we własnych wypowiedziach. Sprawdzajmy z dzieckiem nieznane nam słowa w słowniku, pozwoli to na dokładniejsze zrozumienie czytanego tekstu a dodatkowo zwiększą się zasoby wypowiadanych przez dziecko słów.

       3. Pobudzanie wyobraźni. Piękne jest kiedy dziecko słuchając czytanego tekstu potrafi przenieść się w przedstawione miejsca, kreować wygląd i zachowanie przedstawionych postaci. Wyobraźnia jest niesamowitą maszyną, dzięki której dziecko będzie mogło szybować w chmurach i przeżywać niesamowite przygody.

       4. Poprawa pamięci i koncentracji. Czytając dziecku bądź kiedy dzieci same czytają zmuszane są do zapamiętywania pewnych faktów i konkretnych informacji. Podczas słuchania lub samodzielnego czytania poprawia się koncentracja. Dziecko skupia uwagę na tekście by nie zagubić przedstawionego wątku.

       5. Rozwijanie empatii. Wyczuwanie się w los bohaterów pozwala dzieciom i młodzieży pracować nad własnymi uczuciami, a to pozytywnie wpływa na ich relacje z otoczeniem.

       6. Likwidowanie nudy. Najczęstszą w dzisiejszych czasach formą spędzania wolnego czasu  jest surfowanie po internecie czy przeszukiwanie portali społecznościowych. Okazuje się jednak, że książka może być o wiele ciekawszym rozwiązaniem. Dziecko też chętniej spędzi czas kiedy wykorzystamy go razem z nim. Wtulone w rodzica nawet nie pomyśli o nudzie. 

        

       Książki to niesamowite rzeczy, które mogą dawać rozrywkę, jak i korzystne wpływać na zdrowie. Są prawie jak narzędzia do zdrowego stylu życia. Ci, którzy nie czytają, nie rozumieją miłości do czytania, ale ci, którzy czytają codziennie, wiedzą, jak ważne jest zanurzenie się w dobrej książce. Cokolwiek wybierzesz, możesz liczyć na wiele korzyści płynących z czytania, które pomogą zarówno umysłowi, jak i ciału.

      • Bajkowy konkurs rozstrzygnięty.

      •  

        

       Dużo się działo w naszej szkole kiedy to po korytarzach przechadzały się postacie z różnych bajek. Uczniowie uważnie obserwowali i tropili pojawiających się bohaterów.

       Najlepszymi detektywami okazali się:

       1. Natalia Świt kl. 2a
       2. Wiktoria Waskin kl. 3a
       3. Maja Wysocka
       4. Zosia Żygielewicz kl. 2b
       5. Emilka Michalak kl. 2b
       6. Aleksander Śliwiński kl. 2b
       7. Julia Siadak kl. 2a
       8. Letycja Iwaszko kl. 3b
       9. Oskar Góral OS

       Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!

      • PRZERWA NA CZYTANIE - JAK CZYTALIŚMY W TYM ROKU?

      • Akcja czytelnicza „Przerwa na czytanie” każdego roku pobudza nas do sięgnięcia po książkę, wykorzystania czasu przerwy na chociażby zerknięcie na stronicę czytanej przez nas historii. Tak też było tym razem. Uczniowie naszej szkoły zaangażowani w promocję wydarzenia pracowali nad plakatami informacyjnymi. Barwne prace powieszone przed biblioteką zachęcały do wypożyczania książek i czerpania jak najwięcej korzyści z ich czytania. Czytaliśmy w bibliotece, na korytarzach albo nam czytano w klasie. Każdy mógł cieszyć się tym wyjątkowym dniem.

      • INFORMACJA

      • DYREKCJA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3 INFORMUJE, IŻ OD DNIA 09.11.2020 R. (PONIEDZIAŁEK) SZKOŁA ZAPEWNIA OPIEKĘ W ŚWIETLICY SZCZEGÓLNE DLA UCZNIÓW, KTÓRYCH RODZICE SĄ BEZPOŚREDNIO ZAANGAŻOWANI W WALKĘ Z PANDEMIĄ COVID-19.

      • Narodowy program rozwoju czytelnictwa

      • W celu umożliwienia wszystkim zainteresowanym – UCZNIOM, RODZICOM, NAUCZYCIELOM – włączenia się w konsultowanie zakupów nowych książek prosimy o zgłaszanie swoich propozycji tytułów książek, które mogłyby uzupełnić księgozbiór naszej biblioteki.

        

       W ramach pozyskanych środków możemy kupić:

       • książki będące nowościami wydawniczymi;
       • nowe egzemplarze lektur obowiązkowych i nadobowiązkowych;
       • książki do słuchania – audiobooki;
       • książki obrazkowe;
       • książki z powiększoną czcionką;
       • książki uwzględniające potrzeby osób niepełnosprawnych.

        

       W ramach pozyskanych środków nie możemy kupić:

       • podręczników;
       • słowników, encyklopedii;
       • filmów;
       • gier komputerowych i planszowych.

       Zgłoszone propozycje zostaną przeanalizowane pod kątem zasadności zakupu, biorąc pod uwagę przede wszystkim aktualny stan naszego księgozbioru i potrzeby czytelników. Ostateczna propozycja zakupu zostanie opublikowana na stronie internetowej oraz tablicy przed biblioteką.

       Zgodnie z warunkami programu lista zostanie również przedstawiona do zaopiniowania przez Radę Rodziców i Samorząd Uczniowski.

      • ROZSTRZYGNIĘCIE EKOLOGICZNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO ORGANIZOWANEGO PRZEZ Urząd Miasta Kostrzyn nad Odrą

      •  

       Z przyjemnością informujemy, że konkurs plastyczny, którego przewodnim  tematem była RZEKA i sposoby dbania o jej  przestrzeń nad rzekami został rozstrzygnięty.

       Celem konkursu było rozwijanie umiejętności wyrażania swoich uczuć przez sztukę oraz rozwijanie wśród uczniów kreatywnych rozwiązań. Do konkursu zostało zgłoszonych bardzo dużo ciekawych prac z naszej szkoły. Prace zostały wykonane zgodnie z tematem, każda z prac była wyjątkowa i niepowtarzalna. Uczniowie  wykorzystali różne techniki plastyczne. Nagrodę główną wygrał  uczeń Oktawiusz Maleńki z klasy IV,,a  i Adam Paprocki z V,,a”. Pozostali uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie dostali nagrody wyróżnienia. Dziękujemy serdecznie i gratulujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie.

       Anna Babij, Agnieszka Chochoł-Waskin

        

       GALERIA

      • Międzynarodowy Dzień Kropki

      • W naszej szkole 15 września uczniowie klas  młodszych świętowali Międzynarodowy Dzień Kropki. Dzień, który powstał, aby świętować i wspierać kreatywność, odwagę, wyobraźnię i zabawę dzieci. Żeby pokazać, że każde dziecko ma swoje mocne strony, które należy wspierać i rozwijać. Tego dnia kropki niemal opanowały nasze ubrania – były na sukienkach, koszulkach, spodniach – po prostu wszędzie! Lekcje zaczęliśmy od obejrzenia filmu o Vashti -historii dziewczynki, która dzięki małej kropce zmieniła myślenie o sobie i uwierzyła we własne możliwości.. Po projekcji krótko dyskutowaliśmy o znaczeniu "kropki". Następnie, każdy narysował swoją  kropkę i podpisał swoim imieniem. Biorąc przykład z małej Vashti, dzieci dzieliły się swymi mocnymi stronami i odkrywały to, co w nich najlepsze. W każdej klasie pojawiły się także „zadania w kropki”. Dzieci szukały zwierząt, roślin, pokarmów w kropki, malowały kropkowane prace, tworzyły z kolorowych kropek wspólne dzieła. Następnie każdy z nas miał możliwość zaprezentowania swojego talentu. Wszystkie zadania wykonaliśmy bezbłędnie! Dodatkowo podczas jednej z przerw robiliśmy zdjęcia w naszej prywatnej, kropkowej fotobudce z gadżetami w kropki. Wszystkie prace      ,,talenty” możemy podziwiać w klasach. Na zakończenie, uczestnicy otrzymali pamiątkowe DYPLOMY.
        Mam nadzieję, że idea  Dot Day będzie nam towarzyszyła przez cały czas. 

       Zapraszamy do GALERII klas Ia i Ib

       Do zobaczenia za rok! 

       Agnieszka Chochoł-Waskin

   • HARMONOGRAM ZEBRAŃ Z RODZICAMI

    DATA

    DZIEŃ

    GODZINA

    KLASA

    NUMER SALI

    07.09.2020

    Poniedziałek

    17:00

    1A

    6

    07.09.2020

    Poniedziałek

    17:00

    1B

    5

    07.09.2020

    Poniedziałek

    17:00

    2A

    7

    07.09.2020

    Poniedziałek

    17:00

    2B

    35

    07.09.2020

    Poniedziałek

    17:30

    3A

    7

    07.09.2020

    Poniedziałek

    17:00

    3B

    32

    07.09.2020

    Poniedziałek

    17:00

    4A

    26

    07.09.2020

    Poniedziałek

    17:00

    5A

    36

    08.09.2020

    Wtorek

    17:00

    6A

    2

    08.09.2020

    Wtorek

    17:00

    6B

    31

    08.09.2020

    Wtorek

    17:00

    7A

    44

    08.09.2020

    Wtorek

    17:00

    7B

    42

    08.09.2020

    Wtorek

    17:00

    8A

    45

    08.09.2020

    Wtorek

    17:00

    8B

    24

    08.09.2020

    Wtorek

    17:00

    ODDZIAŁ SPECJALNY

    10