W dniach 25-26 listopada 2024r. w Muzeum Historii Polski w Warszawie pod patronatem Ministerstwa Kultury oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej odbyła się konferencja o edukacji artystycznej w szkole pt. „Dodajmy uczniom skrzydeł”. W tym wydarzeniu, w którym wzięło udział 450 osób z całej Polski, uczestniczyła nauczycielka języka polskiego Aleksandra Samborska-Jakubiec, będąca koordynatorką szkolnego programu „Rozwiń skrzydła” (realizowanego w ramach kuratoryjnego programu o tym samym tytule). Debatę prowadzili członkowie Centrum Edukacji Artystycznej oraz Narodowego Centrum Kultury.
Celem spotkania było zdiagnozowanie potrzeb i oczekiwań środowiska artystycznego, nauczycieli, uczniów oraz ich rodziców w zakresie rozwoju pasji i uzdolnień w szkole oraz poza nią. W obliczu wyzwań, przed którymi stoi współczesna edukacja, konieczne jest wypracowanie nowych rozwiązań, aby jeszcze lepiej wspierać rozwój talentów, kreatywności i kompetencji artystycznych przyszłych pokoleń.
Konferencję rozpoczęły przemówienia ministry kultury Hanny Wróblewskiej oraz wiceministry edukacji Katarzyny Lubnauer. Zaproszeni zostali także przedstawiciele szkół i uczelni artystycznych oraz fundacji działających na rzecz dzieci i młodzieży.
W trakcie dwóch dni rozmawiano o edukacji kulturalnej w szkolnictwie ogólnokształcącym oraz w szkołach artystycznych. Tu skupiono się na zajęciach muzycznych, plastycznych i tanecznych (ze szczególnym naciskiem na balet). Dyskutowano także o edukacji kulturalnej i artystycznej dla dzieci i młodzieży poza szkołą - muzealnej, teatralnej, czytelniczej.
Uczestnicy mogli także wziąć udział w warsztatach dotyczących edukacji muzycznej w szkołach artystycznych lub poza nauczaniem systemowym, edukacji tanecznej oraz plastycznej.
Prelegenci podkreślali ogromną wagę edukacji kulturowej w nauczaniu, szczególnie przedmiotów ścisłych. Przedstawili także propozycje konkretnych działań umożliwiających poszerzanie pasji i zdolności. Wszystkie te inicjatywy zostaną skoordynowane i opracowane przez instytucje zajmujące się edukacją i kulturą w wieloletnim programie rozwoju młodych talentów.