• XXI EDYCJA GÓRY GROSZA

• Niezwykła zbiórka groszy dla potrzebujących. Każdy najdrobniejszy grosik ma wartość i moc. Możemy pomagać również w tych trudnych czasach.

Każdy kto chce wspomóc akcję może przynieść zebrane i policzone grosze do szkolnej biblioteki.

Zbiórka trwa do KOŃCA KWIETNIA 2021 ROKU.

!WSPÓLNIE DZIAŁAMY, DZIECIOM POMAGAMY!

• Dbajmy o ptaki

• Jako trzyosobowy zespół uczniów naszej szkoły, bierzemy udział w konkursie ornitologicznym "Bezpieczna ptasia zima". W tym roku należało wykonać obserwacyjne prace badawcze na wybranym terenie. Zdecydowaliśmy, że będzie to najbliższa okolica, czyli  osiedle Szumiłowo.

Naszym zadaniem było odszukanie na badanym obszarze miejsc, w których ptaki mogą się schronić przed wiatrem, zimnem i deszczem. Kolejno inwentaryzowaliśmy także ptasie stołówki, sztuczne np. karmniki i naturalne np. owoce i nasiona krzewów i drzew. Wyniki obserwacji posłużyły nam do sporządzenia wniosków i przemyśleń. Jako podsumowanie całej pracy, stworzyliśmy prezentację, którą wyślemy do oceny przez jury konkursu. Naszymi spostrzeżeniami z przeprowadzonych badań chcieliśmy się podzielić także z mieszkańcami najbliższej okolicy.

Z obserwacji wynika, że okolica Szumiłowa, którą zbadaliśmy była wypełniona różnymi kryjówkami dla ptaków. Zarówno tymi naturalnymi jak i też zrobionymi specjalnie przez człowieka, aby pomóc ptakom przetrwać zimę. Ogromna ilość zadrzewień, szpalerów iglastych, krzewów, altan, szop i starych budynków jest dla nich rajem.

Widzieliśmy dużą ilość wywieszonych nasion oraz roślin które ptaki mogą spożywać . Okoliczne szpalery huczały od śpiewu ptaków, a karmniki były często przez nie odwiedzane. To znak że ptakom w naszej okolicy żyje się bardzo dobrze. Cieszymy się że tak wielu ludzi pomaga tym skrzydlatym kręgowcom przetrwać trudny okres zimy i dba o ich bezpieczeństwo.

Mogliśmy zobaczyć miejsca w, których przeżywają okres zimowy i poznać z bliska ich życie. Pamiętajmy, że ptaki to nasi skrzydlaci przyjaciele. Są sprzymierzeńcami człowieka w walce ze szkodnikami pól i upraw a także ważnym ogniwem łańcuchów pokarmowych.

Największym zagrożeniem dla ptaków ze strony człowieka jest zanieczyszczenie środowiska oraz niszczenie ich naturalnych siedlisk i terenów lęgowych. Dlatego powinniśmy odpowiedzialnie dbać o stan przyrody i pomagać ptakom w trudnych okresach np. mroźnej i śnieżnej zimy. Zakładajmy karmniki, budki lęgowe a latem, podczas suszy zapewniajmy im wodę w poidełkach. Ptaki na pewno odwdzięczą się nam pięknym śpiewem i będą pracowicie wyjadać szkodniki z naszych upraw.

Alicja, Julia, Aleks - drużyna SP3

• „JA, ekologia, życie..” –WIOSENNE STWORKI

• Dużo w ostatnim czasie mówi się o ochronie środowiska i dbaniu o naszą Ziemię. Segregacja śmieci czy wykorzystywanie materiałów  do recyklingu bardzo pomaga w utrzymaniu nasze planety we właściwym stanie.

Nasi uczniowie, pokazali, że zabawa tym co uważamy za odpadki może łączyć przyjemne z pożytecznym. Wykonali „Wiosenne Stworki” używając tego, co znalazłoby się w koszu na śmieci. Świetna zabawa i piękne kolorowe postacie świadczą, że warto w ten sposób dbać o dobro naszej planety.

A oto galeria EKOLOGICZNYCH WIOSENNYCH STWORKÓW

• PASOWANIE NA CZYTELNIKA

• Biblioteka, książki, czytanie. Był to temat przewodni przedstawienia teatralnego dla najmłodszych uczniów naszej szkoły. Maluchy podczas trwania spektaklu miały okazję zapoznać się z dziejami rożnych bohaterów książkowych, wysłuchać rad i wskazówek książki, dowiedzieć się jak chciałaby być traktowana. Dzieci brały czynny udział, zgłaszały się podczas konkursów, wypowiadały na temat zasad i reguł panujących w bibliotece. Na koniec złożyły uroczystą umowę, że będą uważnymi i odpowiedzialnymi czytelnikami biblioteki szkolnej. Uczniowie na pamiątkę tej ważnej chwili otrzymali karty z PROŚBAMI KSIĄŻKI oraz zakładki.

Gratulujemy wszystkim naszym nowym małym CZYTELNIKOM!!!

• KONKURS RECYTATORSKI- PRO ARTE 2021

• To był bardzo pracowity tydzień. Uczniowie z naszej szkoły pilnie przygotowywali się do przedstawienia wybranych utworów  w dziesiątym przeglądzie powiatowym Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego. W tym roku uczestnicy musieli się zaprezentować nagrywając swoje wystąpienie. Po przesłuchaniu 63 nagrań (cały powiat), Rada Artystyczna postanowiła wyróżnić grupę uczniów z naszej szkoły:

*w I kategorii wiekowej:

• Aleksandra Śliwińskiego kl. IIb
              • Łucję Iwaszko kl. IIIb
              • Hannę Żmijewską kl. Ib
              • Zofię Żygielewicz kl. IIb

*w III kategorii wiekowej:

• Anetę Pyć kl.VIa

Gratulujemy!

• PODZIĘKOWANIE

• Pragniemy podziękować wszystkim daroczyńcom za okazaną pomoc i wielkie serce podczas zbiórki karmy i akcesoriów dla czworonogów ze schroniska w Ługach Górzyckich. Po raz kolejny nasi uczniowie pokazali, jak ważne jest dla nich dobro zwierząt i wsparcie tych co są w potrzebie, o czym świadczą przekazane dary.

BARDZO DZIĘKUJEMY!!!